Szent Damján Tábor

A Szent Damján tábor immár évtizedes hagyományokra tekint vissza. A Nyíregyházi Papnevelő Intézet növendékei alapították meg a Szent Damján Kört azzal a céllal, hogy minden tag egy szellemi fogyatékkal élő gyermekért is imádkozik napi imája során. Ezzel egyidőben a Magdaléneum nevű intézetbe kezdtek járni, ahol szellemi fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkoztak. Délutánonként, ahogy a kimenőidő engedte, játszottak, énekeltek, különböző szabadidős programokat szerveztek együtt a gyerekekkel. Így a lelki kapocs mellett lehetőség nyílt egy személyes kapcsolat kialakítására is. A papnövendékekben feléledt egyfajta érzékenység, mellyel a szellemi fogyatékkal élők felé tudtak fordulni. Mindeközben felmerült az igény, hogy lehetőségeikhez képest minél többet segítsenek a gyerekeken, azok családjain.

1997-ben, immár 23 évvel ezelőtt egy nagyon szép kezdeményezés indult a Görögkatolikus Papnevelő Intézetben! Az akkori Szent Damján Kör tagjai úgy gondolták, hogy tábort szerveznek. Tábort, s nem akárkiknek, hanem különleges embereknek! A mozgatója ennek a tábornak akkor is és most is az imádság. Ebből nőtt ki, és ebben fejlődik tovább a kezdeményezés. Ezért hozták létre a Szent Damján Tábort, mely a Szent Damján Kör egész éves munkájának koronája lett.

  A tábor három legfontosabb célja: egy hétre levenni a terhet a sérült gyermekek szüleiről, másrészt egy hét feledhetetlen vakációt ajándékozni a gyermekeknek, harmadrészt pedig felhívni a társadalom, a fiatalok figyelmét a sérültekkel való szolidaritásra ezzel is prezentálva azt, hogy ők is épp olyan hasznos tagjai a közösségnek, mint egy magát egészségesnek mondó ember.

 Az évente megrendezésre kerülő egyhetes kezdeményezés részeként a táborozóknak lehetőségük nyílik különféle fejlesztő és szórakoztató programokon való részvételre, mindezek mellett pedig a hit is fontos szerepet kap. A táborban való részvétel teljesen ingyenes. A működéséhez szükséges összeget évről évre közös összefogás által is csak nagy erőfeszítések árán tudjuk összeszedni. A legutóbbi táborunkban 120 fogyatékkal élő gyermeket táboroztattunk 150 önkéntes fiatal bevonásával. A Szent Damján Tábort minden évben közép- és enyhe szellemi fogyatékkal élő emberek számára hirdetjük meg. Bár a Görögkatolikus Papnevelő Intézet növendékei a felelős szervezők, vallási, felekezeti megkötés nincs sem a gyerekek, sem a segítők részére.

A közösség jelmondatához hűen: Hordozzátok egymás terhét, tükrözi mindazokat az értékeket, és erényeket, amelyek a mai modern társadalmunkban a perifériákra szorulnak.

Egy nagyon kedves gondolat, mely egy örök Damjános segítőtől származik, hogy ezek a gyerekek együgyűek. Az az egy ügyük van a világban, hogy megmutassák nekünk, mennyi mindenünk van meg, és mégis mennyi mindent nem tudunk értékelni. Istennek ajándékai ők, akik áldást hoznak környezetükre, családjaikra, és ebből az áldásból kicsit mi is kapni szeretnénk.

Tevékenységünk nem titkolt célja az is, hogy felhívjuk környezetünk figyelmét arra, hogy embertársaink iránt felelősséggel tartozunk, és miden jó lelkű embernek kötelességének kell érezni azt, hogy nehezebb sorsú társain segítsen. A papnövendékek felismerték, hogy az örömökön túl, amit ezektől a gyerekektől kaphatnak, mennyi nehézséggel, külön fáradtsággal is jár az az élet, ahol egy fogyatékkal élő gyermek színesíti a család mindennapjait.

Ezért döntöttek úgy, hogy minden nyáron egy hétre átvállalják ezeket a „terheket” a szülőktől, és egy hétig táboroztatják a gyermekeiket. Az első tábor élményei és sikere után a szülői visszajelzések tovább buzdították a kispapokat és a civileket egyaránt. A program kialakításának egyik legfőbb szempontja, hogy a táborozó gyermekek maradandó élményekkel térjenek haza.

Kezdeményezésünk teljes mértékben önkéntes alapon működik. A tábor minden segítője önkéntes szeretettel áldoz saját idejéből, nyarából, hogy a Damjános család zökkenőmentesen tudjon egy hetet közösen nyaralni. Önkénteseink egy héten keresztül táborozóink életének szerves részeseivé válnak, legyen itt szó az étel elfogyasztásáról, öltözködésről, tisztálkodásról, vagy épp egy-egy baráti, lelki beszélgetésről, közös zenélésről, táncról. De a Szent Damján Táborból minden résztvevő valamivel gazdagabban térhet haza.  Mi, segítők, nem csak a munkát látjuk meg a táborban. Évről évre megtapasztaljuk, milyen érzés, amikor feltétel nélkül bíznak bennünk és szeretnek minket. Ezeken a gyerekeken kívül nagyon ritkán találkozhatunk olyan emberrel a mai világban, akitől ezt megkaphatjuk. Megtapasztaljuk, hogy milyen érzés pusztán azért dolgozni, fáradni, hogy a másiknak ezzel örömet szerezzünk, és hogy az ilyen önkéntes tevékenységgel sokat adhatunk embertársainknak.

A legtöbb segítő a gimnáziumok felsőbb osztályaiból és az egyetemekről kerül ki, de a tábor sok, ma már önálló egzisztenciával rendelkező embert, házaspárt is vonz. A Szent Damján Tábor résztvevőinek száma minden évben növekszik.

A tábort hagyományosan augusztus első hetében tartjuk. Az első, (a nulladik) nap csak az önkéntesek érkeznek a helyszínre.

A hét programjai minden évben igen változatosan alakulnak, hiszen igyekszünk minden évben olyan programokat összeállítani, hogy a résztvevő gyerekek maradandó élménnyel térhessenek haza. Büszkén látjuk, hogy ez a törekvésünk gyümölcsöket terem. Az évközi látogatások során azt tapasztaljuk, hogy a gyerekek életében minden évben kiemelkedő esemény a Szent Damján Tábor.

A programok között szerepel speciális sportnap, különböző kézműves foglalkozások, zenés terápiák, illetve közös készület a tábor végén tartandó „Ki mit tud?”-ra, ahol mindenki megmutathatja tehetségét, sokoldalúságát. Visszatérő vendégeink a Nem Adom Fel együttes, a Lángoló Csigák nevet viselő zsonglőrök, a Görögkatolikus motorosok, mesemondók, terápiás kutyások és még sok más jótevő, akiket mindig szeretettel fogadunk.

Az évek folyamán sikerült elérnünk a segítők és adományozók több százainál, hogy egyfajta szemléletformáláson menjenek át a fogyatékkal élőkkel kapcsolatban, hiszen sokan a táborban találkoznak először speciális bánásmódot igénylő emberekkel. Másrészt reményt és lelki támaszt tudtunk és tudunk nyújtani olyan szülőknek és nevelőknek, akik fogyatékkal élő gyermeket nevelnek. Az elmúlt évtizedek alatt jó néhány gyógypedagógus, pszichológus, pedagógus, orvos, pap köszönheti a tábornak a hivatását.

Mi a tábor lényege?

Engedjék meg, hogy megosszunk egy minden évben visszatérő pillanatot, élményt, amit a táborban tapasztalhatunk meg. Aki volt Damján táborban tudja, hogy az utolsó estén az úgynevezett „buli-est” végén egy nagy körben állunk, ahol átkaroljuk egymást. Ez az a pillanat, amikor még a látszatra legerősebb embernek a szeme is könnyezni kezd. Számomra ez a Szent Damján Tábor. Ez a kör, ez az igazi Szent Damján Kör. Mert egy körben nincsenek különbözőségek, egy körnek minden oldala ugyanolyan. Ez a Szent Damján Tábor, ahol nem számít, hogy milyen vagy, mert itt szeretve vagy. Számunkra ez a pillanat a legszebb a tábor folyamán. És tudjátok, hogy mit tapasztalhatunk? Azt, hogy mikor erre gondolunk, valami melegség tölti el a szívünket egy érzés, amit minden Damjános jól ismer, hiszen ez a szeretet.

A fogyatékkal élő emberek nem furák vagy mások! Ők csak azt szeretnék, amit mindenki más, hogy ELFOGADJÁK őket, és az ő szeretetüket 😊